petek, 11. julij 2025

Občanska znanost

 Spoštovani,

vljudno vabljeni na otvoritev razstave z naslovom »Odkrivaj, sodeluj, raziskuj – Občanska znanost v Sloveniji«, ki bo v četrtek31. julija 2025 ob 19. uri na Krakovskem nasipu.

Razstava na prostem bo predstavila najboljše primere občanske znanosti in obiskovalce popeljala skozi aktualne raziskovalne projekte, pri katerih lahko sodelujejo vsi prebivalci – ne le znanstveniki. Javnosti bo na voljo za ogled celoten mesec avgust, vse od 1. avgusta do 31. avgusta 2025.

Interaktivno razstavo z 22 plakati, kjer je predstavljenih več kot 30 projektov, je ustvarila ekipa, ki jo je vodila dr. Zarja Muršič.

Ob četrtkih (7. 8., 14. 8. in 21. 8.) bodo na voljo tudi vodeni ogledi.

Po otvoritvi z nagovori sledi pogostitev.

Veselimo se vaše udeležbe!

torek, 22. april 2025

23. APRIL: SVETOVNI DAN KNJIGE IN AVTORSKIH PRAVIC

 23. april je 𝒔𝒗𝒆𝒕𝒐𝒗𝒏𝒊 𝒅𝒂𝒏 𝒌𝒏𝒋𝒊𝒈𝒆 𝒊𝒏 𝒂𝒗𝒕𝒐𝒓𝒔𝒌𝒊𝒉 𝒑𝒓𝒂𝒗𝒊𝒄. Praznik je posvečen promociji branja in ozaveščanju o njegovem pomenu ter spodbujanju spoštovanja do avtorskih del v kakršni koli obliki.

Praznovanje naj bi izviralo iz katalonske šege podarjanja knjig in vrtnic na dan svetega Jurija.
23. april je za svetovni dan literature in promocije branja Unesco razglasil leta 1995, ta dan je namreč tudi rojstni dan oziroma dan smrti številnih pomembnih literarnih ustvarjalcev, denimo Cervantesa, Shakespeara, Nabokova.



Na dan knjige je 𝐳̌𝐢𝐫𝐢𝐣𝐚 𝐧𝐚𝐠𝐫𝐚𝐝𝐞 𝐤𝐫𝐞𝐬𝐧𝐢𝐤 𝐭𝐫𝐚𝐝𝐢𝐜𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥𝐧𝐨 𝐢𝐳𝐛𝐫𝐚𝐥𝐚 𝐝𝐞𝐬𝐞𝐭𝐞𝐫𝐢𝐜𝐨 𝐧𝐚𝐣𝐛𝐨𝐥𝐣𝐬̌𝐢𝐡 𝐬𝐥𝐨𝐯𝐞𝐧𝐬𝐤𝐢𝐡 𝐫𝐨𝐦𝐚𝐧𝐨𝐯 𝐥𝐚𝐧𝐬𝐤𝐞𝐠𝐚 𝐥𝐞𝐭𝐚.
𝐈𝐠𝐨𝐫 𝐁𝐫𝐚𝐭𝐨𝐳̌, 𝐒𝐞𝐭𝐚 𝐊𝐧𝐨𝐩, 𝐊𝐫𝐢𝐬𝐭𝐢𝐧𝐚 𝐊𝐨𝐜̌𝐚𝐧, 𝐓𝐚𝐧𝐣𝐚 𝐏𝐞𝐭𝐫𝐢𝐜̌ 𝐢𝐧 𝐈𝐠𝐨𝐫 𝐙̌𝐮𝐧𝐤𝐨𝐯𝐢𝐜̌ so letos vanjo uvrstili:
𝐊𝐚𝐣𝐨 𝐁𝐮𝐜𝐢𝐤 𝐕𝐚𝐯𝐩𝐞𝐭𝐢𝐜̌ z romanom 𝑺𝒓𝒆𝒃𝒓𝒏𝒆 𝒗𝒆𝒛𝒊 (Cankarjeva založba)
𝐌𝐢𝐫𝐢𝐚𝐦 𝐃𝐫𝐞𝐯 s 𝑷𝒐 𝒑𝒐𝒕𝒊 𝒔𝒆 𝒋𝒆 𝒛𝒗𝒆𝒄̌𝒆𝒓𝒊𝒍𝒐 (Založba Pivec)
𝐊𝐚𝐭𝐚𝐫𝐢𝐧𝐨 𝐆𝐨𝐦𝐛𝐨𝐜 𝐂̌𝐞𝐡 z romanesknim prvencem 𝑵𝒊𝒉𝒄̌𝒆 𝒏𝒊𝒌𝒐𝒈𝒂𝒓 𝒏𝒆 𝒔𝒑𝒐𝒛𝒏𝒂 (Cankarjeva založba)
𝐊𝐚𝐳𝐢𝐦𝐢𝐫𝐣𝐚 𝐊𝐨𝐥𝐚𝐫𝐣𝐚 z 𝑶𝒏𝒆𝒄̌𝒆𝒋𝒆𝒗𝒂𝒍𝒄𝒆𝒎 (Založba Goga)
𝐅𝐞𝐫𝐢𝐣𝐚 𝐋𝐚𝐢𝐧𝐬̌𝐜̌𝐤𝐚 z zadnjim delom trilogije 𝐾𝑢𝑟𝑗𝑖 𝑝𝑎𝑠𝑡𝑖𝑟, 𝑲𝒖𝒓𝒋𝒐 𝒇𝒊𝒛𝒊𝒌𝒐 (Beletrina)
𝐓𝐚𝐧𝐣𝐨 𝐌𝐚𝐬𝐭𝐧𝐚𝐤 s 𝑺𝒊𝒃𝒊𝒓𝒊𝒋𝒐: 𝒂𝒏𝒕𝒊𝒕𝒖𝒓𝒊𝒔𝒕𝒊𝒄̌𝒏𝒊 𝒓𝒐𝒎𝒂𝒏 (Mladinska knjiga)
𝐕𝐢𝐧𝐤𝐚 𝐌𝐨̈𝐝𝐞𝐫𝐧𝐝𝐨𝐫𝐟𝐞𝐫𝐣𝐚 z romanom 𝒁𝒗𝒆𝒛𝒅𝒂, 𝒛̌𝒍𝒊𝒄𝒂 𝒊𝒏 𝒖𝒓𝒂 (Miš založba)
𝐓𝐢𝐧𝐨 𝐏𝐞𝐫𝐢𝐜́ s prvencem 𝑪́𝒓𝒕𝒊𝒄𝒆 (Založba Goga)
𝐀𝐧𝐣𝐨 𝐑𝐚𝐝𝐚𝐥𝐣𝐚𝐜 s 𝑷𝒓𝒔𝒕 𝒗 𝒑𝒓𝒆𝒌𝒂𝒕𝒖 (Založba Litera)
𝐀𝐧𝐨 𝐒𝐜𝐡𝐧𝐚𝐛𝐥 s 𝑺𝒆𝒑𝒕𝒆𝒎𝒃𝒓𝒐𝒎 (Beletrina)

Pet finalistov bo znanih 23. maja, lavreat_ka pa 23. junija.


četrtek, 13. marec 2025

Key Data on Early Childhood Education and Care in Europe 2025

Eurydice je objavil tretjo izdajo poročila "Key Data on Early Childhood Education and Care in Europe 2025", ki ponuja celostno analizo predšolske vzgoje v 37 evropskih državah. 
V njem so zajeti ključni podatki o dostopnosti, upravljanju, financiranju, zaposlovanju, kurikulu in spremljanju ter novosti, kot so inkluzija, delovni pogoji osebja in plače.
 Slovenija na področju predšolske vzgoje in izobraževanja izpolnjuje vsa merila kakovosti! 

 SVIZ je pripravil izvleček poročila, ki je dostopen tukaj:
 https://www.sviz.si/predsolska-vzgoja-v-evropi_1/ 

 Več informacij in dostop do celotnega poročila:  
https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/peflj/227940611 

Vabljeni k branju ! :-)

petek, 21. februar 2025

POZIV ZA ZAKONSKO OMEJITEV UPORABE ZASEBNIH TELEFONOV IN DRUGIH DIGITALNIH NAPRAV V VZGOJNO-IZOBRAŽEVALNIH USTANOVAH

Če se strinjate, prosim, podpišite peticijo na ODKLOPI.NET in delite to objavo:

POZIV ZA ZAKONSKO OMEJITEV UPORABE ZASEBNIH TELEFONOV IN DRUGIH DIGITALNIH NAPRAV V VZGOJNO-IZOBRAŽEVALNIH USTANOVAH

Številne evropske države, kot so Norveška, Švedska, Finska, Nizozemska, Belgija, Latvija, Luksemburg, Francija, Italija, Grčija, Madžarska, Španija, Irska in Združeno kraljestvo, so sprejele ali zasnovale zakonodajo, ki omejuje ali prepoveduje uporabo zaslonskih tehnologij v vrtcih in šolah. Te odločitve so podprte z raziskavami, ki opozarjajo na škodljive učinke prekomerne rabe telefonov in drugih zaslonskih (digitalnih) naprav na zdravje otrok in mladine ter njihovo sposobnost učenja in druženja.
Tudi v Sloveniji otroci in mladostniki vse več časa preživijo pred zasloni, kar prispeva k:
- motnjam pozornosti, težavam pri branju in razumevanju snovi ter padcu učne uspešnosti,
- duševnim težavam, kot so tesnobnost, depresija in nizka samopodoba, ter z njimi povezanim pojavom, npr. samopoškodovanju in samomorilnosti,
- zmanjšanju telesne aktivnosti, kar vodi v prekomerno telesno težo, težave z vidom, okrnjeno motoriko, motnje spanja, utrujenost,
- zmanjšanju druženja s prijatelji in družino ter posledično k zmanjšanju empatije,
- izpostavljenosti vsebinam, ki niso primerne za razvoj otrok in mladine,
- zlorabam, nadlegovanju in medvrstniškemu nasilju, digitalni zasvojenosti.
Šole in vrtci naj bodo varno in zdravo okolje, kjer se otroci učijo, ustvarjajo in družijo, ne pa prostor, kjer se poglablja zasvojenost s tehnologijami in povečuje nasilje.

Vlado Republike Slovenije, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje ter vse pristojne institucije pozivamo, da v sodelovanju s strokovno in zainteresirano javnostjo:
1. Nemudoma oblikujejo in sprejmejo zakonodajne ukrepe za učinkovito omejitev uporabe zasebnih telefonov in drugih zaslonskih (digitalnih) naprav za otroke in mladostnike v vzgojno-izobraževalnih ustanovah v Republiki Sloveniji.
2. Spodbujajo vzgojo in izobraževanje o smiselni in zdravi rabi informacijskih in komunikacijskih tehnologij, da se mladi pravočasno spoznajo s prednostmi in pastmi digitalizacije.
3. Podprejo prenos dobrih praks iz držav, kjer so uvedli podobne ukrepe, ter jih ustrezno prilagodijo slovenskim razmeram.
4. Otrokom in mladim omogočijo pravico do zdravega razvoja, zapisano v Ustavi Republike Slovenije. Država je posebej dolžna varovati otroke pred gospodarskim, socialnim in duševnim izkoriščanjem in drugimi oblikami zlorab, ki vstopajo v učilnice in otroške igralnice.
Podpisniki poziva se zavedamo, da je vsak od nas soodgovoren za reševanje problema pri sebi in v družini. Hkrati pa verjamemo, da lahko z razmeroma preprostim sistemskim ukrepom, podprtim z ozaveščanjem in izobraževanjem o varni rabi tehnologij in spleta, vsaj deloma zaščitimo otroke, mlade in tudi odrasle pred negativnimi posledicami uporabe telefonov in podobnih digitalnih naprav. S predlogom ne želimo nasprotovati družbenemu in tehnološkemu napredku. Nasprotno: zamišljamo si, da je prihodnost lahko ukrojena po meri ljudi in poleg priklopa na digitalne naprave dopušča tudi odklop.

četrtek, 20. februar 2025

Učenci TikTok in paracetamol

Posredujem:
Lekarniška zbornica Slovenije

⚠️ Starši, pozor – z mladostniki se pogovorite o škodljivih vsebinah na spletu 🛑
Družbeno omrežje TikTok je preplavil t.i. Paracetamol challenge, ki nagovarja k prekomerni rabi zdravila paracetamol. Pri nas ga poznamo pod blagovnimi znamkami Calpol, Daleron, Lekadol in Panadol, je tudi sestavni del kombiniranih zdravil za lajšanje bolečin in znakov prehlada. Ob tem je nujno zavedanje, da gre za življenjsko nevarno početje. O množičnih pojavih tovrstnih zastrupitev pri najstnikih v zadnjem času poročajo v Franciji, Belgiji, Nizozemski in Švici. V ZDA je v prejšnjem mesecu zaradi prevelikega odmerka umrl 11-letni otrok. Slovensko javnost opozarjamo:
Nov spletni izziv spodbuja mladostnike k nevarnemu uživanju zdravil
Tudi zdravila brez recepta imajo lahko resne neželene učinke
Vsa zdravila je treba uporabljati odgovorno, v skladu z navodili in priporočili
Zastrupitev s paracetamolom lahko zahteva presaditev jeter ali celo povzroči smrt.
Pogovorite se z otroki o skritih nevarnostih spleta in zdravju škodljivih spletnih izzivih.

#varnarabainterneta

sreda, 19. februar 2025

Teden digitalnega izobraževanja | 24. 3. - 28. 3. 2025 |

Vabljeni k udeležbi na online delavnicah ob tednu digitalnega izobraževanja. Predstavitev in program v videu. Prijava preko KATIS-a.

sreda, 15. januar 2025

Sabina Košmrl: Na pomoč! Učiteljica ima mojega otroka na piki! (video, 2. del)

Sabina Košmrl,predavateljica in avtorica knjige Srčni učitelj, nas tekom oddaje povede skozi različne primere, ki se lahko zgodijo skozi vrtčevsko in šolsko življenje. V videu odgovarja na vprašanja kot so: Kako vzgajati otroka, da bo kos izzivom v šoli? Kako mu pomagati, ko se v razredu počuti neugodno (nima prijateljice/prijatelja, se iz njega norčujejo …)? Kaj storiti, ko ima učiteljica našega otroka na piki? Kako rešiti neko težko situacijo, kjer se moramo soočiti z učiteljem? Kako pri otroku spodbuditi, da se bo učil in rad imel šolo? Več si lahko ogledate na: https://www.iskreni.net/sabina-kosmrl-kaucic-na-pomoc.../

ponedeljek, 6. januar 2025

Ali vesoljci berejo oz. Lunarna knjižnica

Ali ste vedeli, da si lahko knjige »izposodite« tudi v vesolju? Knjižnica The Arch Lunar se nahaja na Luni, njen namen pa je ohraniti zapise iz naše civilizacije. Celotna knjižnica je zbrana na napravi podobni DVD-ju. Vsebuje čez 30 milijonov strani, ki zajemajo človeško zgodovino, kulturo, opise narodov itd. Več o sami knjižnici v spodnji povezavi. https://www.archmission.org/spaceil