ponedeljek, 21. oktober 2024

Risoroman – kaj, za vraga #*∑&% !!

Namen delavnice je udeležencem predstaviti strip za odrasle. Mnogo je namreč še predsodkov, da pri stripu ne gre za  »pravo« literaturo, da je »kr neki« in morda niti ne spada v knjižnice. Predstavljena bo tudi razlika med stripom in risoromanom. Ter strip kot izjemno pomagalo pri vzgoji bralne pismenosti tudi odraslih, ne zgolj otrok. Delavnico izvaja Anja Zag Golob (VigeVageKnjige), traja 4 ure in je brezplačna. 

Se vidimo 19. 11. 2024, med 10.00 in 14.00 uro v Knjižnici Otona Župančiča, dvorana, 3. nadstropje. 


Prijavnica: https://www.mklj.si/wp-content/uploads/2024/01/ePrijavnica_UC_MKL_2024.pdf


Vljudno vabljeni! 

Svetovanje za branje in (ne)formalna biblioterapija - strokovni dogodek

Poleg referenčnega dela je ena izmed glavnih dejavnosti knjižnic tudi individualno svetovanje za branje. Le to poteka glede na specifične potrebe posameznega uporabnika knjižnice.  Pogovor bo predstavil takšno obliko knjižničnega dela, ki jo poznamo pod strokovnim terminom biblioterapija. Tu gre lahko za formalno ali neformalno različico biblioterapije. Opisana bodo priporočila za izbor gradiva, ki s svojo vsebino nosijo biblioterapevtski potencial. 

Delavnica traja 3 ure, cena kotizacije je 40 € Potekala bo 14. 11. med 9.00 in 12.00 v dvorani Knjižnice Otona Župančiča (3. nadstropje). 

Prijavnica: https://www.mklj.si/wp-content/uploads/2024/01/ePrijavnica_UC_MKL_2024.pdf

“Je dostop do interneta res otrokova pravica?“ - spletni seminar

 V torek, 22. oktobra 2023 med 13:30 in15:00 uro portal Safe.si organizira spletni seminar za učitelje in učiteljice, ravnatelje in ravnateljice ter šolske strokovne delavke in delavce z naslovom “Je dostop do interneta res otrokova pravica?“. 

Govorci bodo: dr. Jože Ruparčič, namestnik Varuha človekovih pravic Republike Slovenije, pristojen za pravice otrok. Predavateljica Katja Koren Ošljak s Fakultete za družbene vede bo predstavila prispevek osnovnih in srednjih šol k medijski in digitalni pismenosti ter uresničevanju digitalnih pravic mladih. Otrokove pravice v digitalnem okolju pa bo predstavil varuh dijakovih pravic Simon Trušev. 


Seminar bo mogoče spremljati preko YouTuba. 

Registracija na dogodek : https://izobrazevanja.safe.si/pravice-na-spletu 


Vabljeni! 

petek, 18. oktober 2024

Bralna čajanka

 

Dne 17. 10. 2024 je društvo Bralna značka organiziralo Bralno čajanko na temo Črke ali zasloni? Izzivi moderne bralne kulture, ki jo je vodil predavatelj Boštjan Gorenšek. Govorili smo o načinih branja med mladimi. Ker le-ti pogosto uporabljajo zaslone, so navajeni manjših besedil, raziskave pa kažejo, da jim upada sposobnost dolgotrajnejše koncentracije. Tako imajo težave pri razumevanju daljših besedil, ki se obravnavajo preko šolskega kurikuluma.  Veliko je o tej temi napisal tudi dr. Miha Kovač, v svoji knjigi Berem, da se poberem.

Ob koncu predavanja so bile predstavljene platforme, ki jih pedagoški delavci lahko uporabljamo pri pouku, za dvig bralne pismenosti med učenci. (Predvsem učenci 3. triade).  

Sledijo kratki opisi posameznih platform:

1. EPIC!

Gre za digitalno platformo, kamenjano učencem do 12 let. Nudi neomejen dostop do preko 40.000 knjig, avdio knjig, učnih videoposnetkov in kvizov.

2. BookTube ali BookTok video posnetki

BookTube je skupnost na platformi YouTube, kjer posamezniki delijo kratke videoposnetke o svojih bralnih izkušnjah.

3. Reading Eggs (Avstarlija)

Gre za interaktivno aplikacijo. Gre za učenje branja preko igrifikacije. Program vključuje animirane like, pesmi, igre in nagrade.

4. Interaktivne e-knjige in aplikacije

»Choose Your Own Adventure« je koncept knjig, kjer bralec aktivno sodeluje v zgodbi z izbiranjem  različnih poti, ki vodijo do različnih zaključkov. Vključujejo tudi multimedijske elemente, kot so zvoki, animacije in interaktivni zemljevidi.

5. Digitalni bralni programi z značkami »Beanstack«

Gre za platformo, ki omogoča ustvarjanje prilagojenih bralnih programov in izzivov. Uporabniki beležijo bralne dejavnosti, prejemajo značke, sodelujejo v bralnih izzivih in delijo svoje napredke.

6. »Scratch« (MIT, ZDA)

Scratch je vizualni programski jezik. Učenci se preko jezika naučijo enostavnega programiranje ter ustvarjajo interaktivne zgodbe, animacije ipd.

7. »Goodreads« - »Dobre knjige«

Gre za virtualne bralne klube. Uporabniki si na spletni strani beležijo in dopolnjujejo svoje bralne sezname, pišejo recenzije in se povezujejo z drugimi bralci.

8. QR kode v knjižnicah in učilnicah

Preko QR kot lahko enostavno povežemo tiskano gradivo z digitalnimi vsebinami.

9. Uporaba avdio knjig –»Audible«

Avdio knjige omogočajo poslušanje literarnih del tudi ko opravljamo druge dejavnosti. (Npr. vožnja, kuhanje ipd.)

10. Digitalno pripovedovanje zgodb – »Storybird«

»Storybird« in »Book Creator« sta orodji, ki omogočata uporabnikom ustvarjanje lastnih digitalnih knjig z uporabo besedila, slik, ilustraciji in drugih multimedijskih elementov.


Vabljeni, da kakšnega izmed predlogov preizkusite tudi sami. 

četrtek, 17. oktober 2024

Barbara Kosirnik - Ljubljanska naj učiteljica

 Bralci Ljubljanainfo so za naj učiteljico izbrali ga. Barbaro Kosirnik iz Osnovne šole Ledina. Poučuje že 24. leto, trenutno v četrtem razredu. Njene vrline so : Je doslednost, odgovornost, strpnost in pravičnost. 

Celoten intervju je dostopen na: https://ljubljanainfo.com/novica/lokalno/naj-uciteljica-barbara-otroci-so-pravi-mojstrovalci-smeh-res-mora-biti/257493


Čestitamo! : -) 

sreda, 16. oktober 2024

Šolska knjižnica je srce šole

 Pri zvezi ZBDS - Zveza bibliotekarskih društev Slovenije so izdali knjižico, ki govori o pomenu šolskih knjižnic. Vabljeni k prelistavanju. :-) 


Gradivo je dostopno na: https://online.anyflip.com/hqule/orgl/mobile/index.html

Meleta Golob - Naj učiteljica Maribora

Najboljša učiteljica po izboru bralcev Mariborinfo je postala ga. Melita Golob. 

V šolstvu je prisotna že 36 let. Trenutno pa uči v 4. razredu Osnovne šole Bojana Ilicha Maribor. Svoje učence poučuje o temeljih vrednotah, kot so poštenost, iskrenost in spoštovanje.  Intervju govori še o spremenjeni vlogi učiteljev  pri vzgoji otrok. 

Več si lahko preberete na: 

https://mariborinfo.com/novica/lokalno/uciteljica-ki-navdihuje-generacije-mileta-golob-o-pomembnosti-uciteljev-pri-vzgoji?utm_source=fb_page&utm_medium=mariborinfo&utm_campaign=pub&fbclid=IwY2xjawF8gYtleHRuA2FlbQIxMQABHYXLh9BvALVFDH_KHg2gpSTHmLm5KmsnKKb0QsaEUu4dQsQx3K5WiSBI0A_aem_9buQaa2IlA4-FkdGR5Tvgw

 


torek, 8. oktober 2024

COBISS Ela

 V prvih treh mesecih delovanja COBISS Ela beleži prek 9.200 rednih uporabnikov, ki lahko izbirajo med več kot 2.400 naslovi e-knjig različnih slovenskih založnikov. Izposoja e-knjig prek platforme je za člane splošnih knjižnic brezplačna. Uporabnikom je na voljo od 17. junija 2024.  Vse od lansiranja platforme so zabeležili  preko 34.500 transakcij izposoje. 

Komaj čakamo, da bo dostop omogočen tudi za šolske knjižnice!


Vir: https://www.cobiss.si/bralci/ela/


Screens, AI and humans

 𝐅𝐫𝐚𝐧𝐤𝐟𝐮𝐫𝐭𝐬𝐤𝐢 𝐤𝐧𝐣𝐢𝐳̌𝐧𝐢 𝐬𝐞𝐣𝐞𝐦 𝟐𝟎𝟐𝟒: Dogodek 𝐀𝐈 𝐢𝐧 𝐩𝐢𝐬𝐚𝐧𝐣𝐞 je nadaljevanje lanskoletne tematike vpliva umetne inteligence na pisanje. Organizatorje pogovora tokrat zanima, ali je v zadnjem letu prišlo do kakšnih sprememb na tem področju. Pogovor se bo dotikal založniških, pravnih in avtorskih pogledov na izbrano tematiko.

Med drugimi bosta sodelovala slovenska kulturologinja Alma Čaušević in antropolog Dan Podjed, pogovor pa bo moderiral Miha Kovač. Več na:

ponedeljek, 7. oktober 2024

Srečanje ravnateljev in ravnateljic osnovnih šol


Pretekli teden je v čudovitem ambientu Dvora Jezeršek potekalo 10. Srečanje ravnateljev in ravnateljic osnovnih šol, ki ga že tradicionalno organizira Mladinska knjiga. Dogodek je odprla Karmen Pangos, predsednica uprave Mladinske knjige, ki je pozdravila udeležence.
Na okrogli mizi z naslovom Šola danes: cum grano salis so svoja mnenja izmenjali priznani strokovnjaki, kot so dr. Kristijan Musek Lešnik, dr. Andreja Barle Lakota, dr. Igor Saksida, ravnatelja Marijana Kolenko in Roman Brunšek ter predstavnica staršev Maja Vodopivec Crkvenjaš. Okroglo mizo sta vodili mag. Mojca Mihelič in dr. Alenka Kepic Mohar.
Dr. Miha Kovač je v predavanju o branju v času umetne inteligence poudaril pomen ohranjanja višje ravni branja tudi v digitalni dobi. S svojimi nastopi so udeležence navdušili tudi antropolog dr. Dan Podjed, Rok Terkaj in dr. Igor Saksida.

XXXIII. strokovno srečanje ravnateljic in ravnateljev osnovnega šolstva

bo 11. in 12. novembra 2024, v Grand hotelu Bernardin, Portorož 

Tema: Gradimo varno in spodbudno okolje: Vodenje za preoblikovanje kurikuluma kot družbene prakse

Mednarodni mesec šolskih knjižnic

Oktober že tradicionalno velja za mesec šolskih knjižnic. Letos praznujemo pod sloganom: Šolske knjižnice povezujejo skupnost. V knjižnici načrtujemo dejavnosti, kot so prebiranje pravljic starejših učencem mlajšim učencem, vabljeni ste tudi učitelji, starši in stari starši. Družili se bomo tudi ob družabnih igrah. 


Vabljeni v knjižnico! 



1. festival izvirne slovenske slikanice

Vabljeni na prvi Festival slovenske izvirne slikanice! Po vsej Sloveniji se bodo zvrstili številni dogodki dvanajstih priznanih ustvarjalnih tandemov avtorjev in ilustratorjev, ki bodo predstavili svoje slikanice in spodbudili domišljijo otrok in odraslih. Program se bo odvijal do konca leta 2024. Napovednik dogodkov pa je dostopen v šolski knjižnici. 

Nesluten porast prepovedanih knjig: v ameriških šolah lani prepovedali več kot 10.000 knjig

 Povezava do članka: https://www.rtvslo.si/kultura/knjige/nesluten-porast-prepovedanih-knjig-v-ameriskih-solah-lani-prepovedali-vec-kot-10-000-knjig/721954


S Tednom prepovedanih knjig so v ZDA začeli leta 1982, ko so knjižnice in knjigarne pripravile dogodke, ki slavijo pravico do branja. Med drugim raziskujejo, katere knjige bralce tako razburjajo, da zahtevajo njihovo odstranitev. Prepovedane teme so tako omembe spolnosti, preklinjanje, nasilje, igre na srečo, mladoletniško popivanje in versko stališče.

Šolska knjižnica kot središče branja in stičišče medpredmetnega povezovanja

 Publikacija je prosto dostopna na naslovu: https://www.zrss.si/pdf/Solska_knjiznica_kot_sredisce_branja_in_sticisce_medpredmetnega_povezovanja.pdf

Biblioterapevtski priročnik

 Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani je izdala prosto dostopen e-priročnik, ki nosi naslov: 

Biblioterapevski priročnik za starše, skrbnike, vzgojitelje in učitelje otrok do druge triade osnovne šole. 

Dostopen je na naslovu: https://ebooks.uni-lj.si/ZalozbaUL/catalog/view/617/991/10432

In kaj sploh je biblioterapija? 

V splošnem gre za zdravljenje posameznika s pomočjo branja knjig. 

Obstaja več vrst biblioterapije, na področju duševnega zdravja pa sta pomembni predvsem dve. V primeru prve človek s težavami v duševnem zdravju samostojno rešuje te težave, v knjigah pa najde zamisli, kaj bi bilo zanj koristno. V primeru druge pa je poudarek bolj na pogovoru človeka s težavami v duševnem zdravju o knjigi, ki jo bere ali jo je prebral, s strokovnjakom na področju duševnega zdravja, ki mu je to knjigo priporočil z namenom, da hitreje spregleda in spozna svoje težave in možnosti za okrevanje.

Anja Štefan: "Za svoje delo potrebujem nespackan čas, nespackane možgane"

 Anja Štefan je priznana slovenska pesnica in pisateljica. Za svoje delo je  prejela številne nagrade, kot so: Levstikova nagrada, nagrada Ljubljana bere, zlata hruška, nagrada Kristine Brenkove, večernica in številne druge.  Pogovor med Anjo Štefan in novinarjem Gregorjem Trebušnjakom o pomembnosti branja za otroke si lahko ogledate na naslovu: https://www.24ur.com/popkast/berete-svojim-otrokom.html?utm_medium=Social&utm_source=Facebook#Echobox=1728223759-1

Vabljeni! 


Sabina Košmrl Kaučič: “Medvrstniško nasilje – ne delajmo iz tega prevelike drame”

Na platformi iskreni.net si lahko ogledate posnetek oddaje o med vrstniškem nasilju. Gostja je Sabina Košmrl Kavčič profesorica biologije in filozofije, ki je med drugim tudi avtorice knjige Srčni učitelj. Širši javnosti je poznana po širjenju novih perspektiv med odnosi otrok- starši-učitelj. 

Posnetek je dostopen na: https://www.iskreni.net/video/sabina-kosmrl-kaucic-medvrstnisko-nasilje-ne-delajmo-iz-tega-prevelike-drame-video-3-del/




Knjige so dragocene

 Tole pa je ustvarjalen način preprečevanja kraje knjig.


Marshova knjižnica v Dublinu je v 18. stoletju svoje uporabnike zapirala v kletke, da bi preprečila krajo dragocenih knjig. Več o knjižnici si lahko preberete na: https://www.atlasobscura.com/articles/the-library-that-put-readers-in-cages (Članek je napisan v angleščini. )


Raziskovanje sveta izobraževanja: Spoznanja in viri iz Knjižnice OŠ Majde Vrhovnik

 


 Dobrodošli na blogu Knjižnice OŠ Majde Vrhovnik!


Če iščete platformo, kjer lahko najdete bogata priporočila literature, izobraževalna gradiva in posodobitve dejavnosti šolske knjižnice, ste na pravem mestu.

MOJA VIZIJA predstavljena v zgodbi

V živahnem razredu OŠ Majde Vrhovnik se je gospa Sofia (ime je izmišljeno) , predana učiteljica jezikov, lotila zahtevne misije, da svojim učencem III. triade vzbudi ljubezen do branja. Za navdih se je obrnila v šolsko knjižnico.

Nekega usodnega dne je naletela na pravi skriti knjižni dragulj, ki ga je priporočila šolska knjižničarka. Knjigo je prebrala v svojem razredu, le-ta pa je med učenci nemudoma sprožila razprave in razvnela domišljijo. Ko je bila priča navdušenju in novo odkriti radovednosti svojih učencev, je spoznala velik vpliv vključevanja literature v šolski kurikulum.

Knjige so bile od sedaj prisotne skorajda na vseh učnih urah. Ko so se učenci poglobili v zgodbe, ki zajemajo žanre in kulture, so se njihove perspektive razširile, njihove sposobnosti kritičnega mišljenja pa izostrile.

Navdušena nad pozitivno spremembo, ki ji je bila priča, je gospa Sofia sodelovala s šolsko knjižnico OŠ Majde Vrhovnik, da bi pripravila zbirko knjig, ki spodbujajo razmišljanje in so bile usklajene z učnim načrtom. Pozitiven vpliv se je čutil tudi v šolski knjižnici, ki se je razvila v raziskovalno središče, kjer so učenci gasili žejo po znanju in gojili vseživljenjsko ljubezen do branja.

Zgodbo zaključujem z željo, da bi se le-ta čim prej uresničila! :-)

 

Potopite se v svet virov in navdiha

Ker verjame v transformativno moč literature, Knjižnica OŠ Majde Vrhovnik podpira pedagoge, pri njihovem prizadevanju za ustvarjanje živahnih učnih okolij. Naše police krasi raznolik nabor knjig, od klasičnih literarnih del do sodobnih izobraževalnih virov, ki so prilagojeni za obogatitev izkušenj v razredu in navdih za prihodnje generacije. Na blogu jih bomo redno predstavljali skupaj s spletnimi objavami, ki se tičejo šolstva in šolskih knjižnic.

Pridružite se nam na poti odkrivanja

Prepustite se raziskovalnemu duhu. Povabim vas, da s pomočjo bloga odkrijete nove izobraževalne vpoglede in inovativne strategije poučevanja, ki bodo izboljšale vašo izkušnjo v razredu. Naj blog predstavlja vaša vrata v svet izobraževalne odličnosti in neskončnega navdiha.


Prijetno branje želim!

vaša knjižničarka Nina